Konteksty feministycznego materializmu trzeciej fali – 10 czerwca

Zespół Psychoanalizy i Badań nad Kategorią Gender w Filozofii Współczesnej serdecznie zaprasza na ostatnie w tym roku akademickim spotkanie Seminarium Interdyscyplinarnego Gender i seksualność w polskiej nauce i praktyce społecznej.

W piątek 10 czerwca o godz. 13:00 w sali 154 Pałacu Staszica referat zatytułowany Konteksty feministycznego materializmu trzeciej fali wygłosi dr Ewa Hyży.

ABSTRAKT
Po okresie dominowania teorii społecznego konstruktywizmu trzecia fala feminizmu zmieniła paradygmat i zwróciła się w kierunku materializmu. Nowy materializm objął wiele dyscyplin wiedzy, od fizyki do takich obszarów, jak praktyki medyczne czy teoria sztuki. Podstawą rozwoju stała się posthumanistyczna etyko-onto-epistemologia Karen Barad, otwierająca możliwość takiego wielowymiarowego analizowania zjawisk społecznych. W swoim wystąpieniu przedstawię rozwój tego kierunku, jak również wskażę na jego etyczne i polityczne implikacje. Zamierzam również poruszyć kwestie generacyjno-afirmatywnnego stosunku teoretyczek trzeciej fali do prac swoich poprzedniczek.

BIO
Ewa Hyży – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie filozofii. Po 14 latach pracy w Metropolitan State University of Denver podjęła pracę w Instytucie Filozofii UMCS w Lublinie, a następnie na Uniwersytecie Medycznym w Katedrze Nauk Humanistycznych w Łodzi. Obecnie jest związana z Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi. Współorganizuje seminaria Międzywydziałowej Grupy Genderowej UŁ.

Zachęcamy również do śledzenia strony seminarium na facebooku:
www.facebook.com/genderiseksualnosc

Z pozdrowieniami,
Organizatorki
Marzena Adamiak
Magdalena Grabowska

Print Friendly, PDF & Email

IFiS PAN

Log In

Create an account
Europejski Sondaż Społeczny | European Social SurveyEuropejski Sondaż Społeczny | European Social Survey