How do we feel about democracy? Results of the European Social Survey

Mamy przyjemność zaprosić do udziału w międzynarodowej konferencji, zatytułowanej ”How do we feel about democracy? Results of the European Social Survey. Będzie ona poświęcona prezentacji wyników 10. edycji projektu „Europejski Sondaż Społeczny” (ESS). Konferencja odbędzie się 3 lutego 2023 r. w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72 w Warszawie. Początek o godz. 9.00.

Konferencję poświęcimy jednemu z problemów zbadanych podczas tej edycji ESS, tzn. temu, jak Europejczycy postrzegają i oceniają funkcjonowanie demokracji. Konferencja będzie okazją, żeby w gronie uznanych badaczy z wielu zagranicznych ośrodków naukowych porozmawiać o kondycji demokracji, a także zagrożeniach i wyzwaniach przed nią stojących. Wykład inaugurujący pt. „Is there a crisis of democracy in Europe?” wygłosi prof. Hanspeter Kriesi z Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji (EUI). Ponadto, w trakcie konferencji odbędzie się dyskusja okrągłego stołu „How do we feel about democracy?” i prezentacja wyników 10. edycji badania w zakresie postaw wobec demokracji. Szczegółowy program konferencji zamieszczony jest poniżej.

Europejski Sondaż Społeczny (ESS) jest jednym z największych i najważniejszych europejskich projektów badawczych, w którym obecnie uczestniczą 32 kraje. W 2005 roku został on uhonorowany Nagrodą Kartezjusza, przyznawaną przez Komisję Europejską. W 2013 roku projekt ESS uzyskał status European Research Infrastructure Consortium (ERIC), w 2014 roku został wpisany na Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej, a w 2020 na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. W 2020 roku zbiór ESS zdobył Nagrodę Lijpharta/Przeworskiego/Verby (LPV) dla najlepszego zbioru przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Nauk Politycznych (APSA).

W Polsce projekt „Europejski Sondaż Społeczny”, edycja 10., finansowany jest ze środków przyznanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Instytut Filozofii i Socjologii PAN uczestniczy w realizacji badania ESS od jego pierwszej edycji, tzn. od 2002 roku.

W konferencji można wziąć udział osobiście lub online, korzystając z transmisji Zoom. Uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Print Friendly, PDF & Email
classic-editor-remember:
block-editor

IFiS PAN

Log In

Create an account
Europejski Sondaż Społeczny | European Social SurveyEuropejski Sondaż Społeczny | European Social Survey