Stanowisko Witkacego w sporze o euklidesowość vs. nieeuklidesowość przestrzeni fizycznej

Zapraszamy do udziału w zdalnym posiedzeniu seminarium „Filozoficznych problemów wiedzy” w dniu 20 stycznia 2023 r., godz. 11:30, w czasie którego referat nt. Stanowisko Witkacego w sporze o euklidesowość vs. nieeuklidesowość przestrzeni fizycznej wygłosi prof. Krzysztof Kościuszko (UWM).

Spotkanie odbędzie się na platformie ZOOM. Podajemy szczegóły logowania –

link do spotkania: https://zoom.us/j/2865365174?pwd=THFiTkg2SUxiR3ZJelhJN29LWEZBUT09

Identyfikator spotkania: 286 536 5174
Kod dostępu: 226754

Dostęp do spotkania będzie możliwy za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej i bez instalacji programu Zoom, ale możecie też Państwo zainstalować program Zoom na swoim komputerze korzystając ze strony: https://zoom.us/.

Streszczenie referatu:

Witkacy polemizuje z konwencjonalizmem Poincarego. Nie akceptuje tezy, wg której wybór geometrii euklidesowej albo nieeuklidesowej jest sprawą konwencji. Dana geometrię powinno się oceniać ze względu na jej prawdziwość, a nie prostotę i dogodność. Witkacy akceptuje geometrię nieeuklidesową Einsteina, ale w wąskim zakresie: nie obowiązuje ona w odniesieniu do globalnej przestrzeni całego wszechświata. Globalna przestrzeń wg Witkacego jest euklidesowa. Wyniki najnowszych badań dokonanych przez satelitę WMAP i Planck zdają się potwierdzać jego hipotezę, ale czy w 100%?

Serdecznie zapraszamy!

Zbigniew Król (IFiS PAN), Józef Lubacz (PW), Krzysztof Wójtowicz (UW)

Print Friendly, PDF & Email
classic-editor-remember:
block-editor

IFiS PAN

Log In

Create an account
Europejski Sondaż Społeczny | European Social SurveyEuropejski Sondaż Społeczny | European Social Survey