Najczęściej zadawane pytania

Najważniejsze pytania

Jak zmienić hasło w poczcie

Zmiana hasła do poczty możliwa jest po zalogowaniu się na stronie: poczta.adminpan.waw.pl/uzytkownicy Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

Jak przekierować pocztę?

Przekierowanie poczty na inny adres e-mail można ustawić po zalogowaniu się na stronie: poczta.adminpan.waw.pl/uzytkownicy Więcej o ustawieniu przekierowania można znaleźć tutaj.

Jak ustawić automatyczną odpowiedź?

Ustawienie automatycznego powiadamiania możliwe jest po zalogowaniu się na stronie poczta.adminpan.waw.pl/uzytkownicy Więcej na ten temat można zleźć tutaj.

 

Kategoria: Poczta

Jak zmienić hasło w poczcie

Zmiana hasła do poczty możliwa jest po zalogowaniu się na stronie: poczta.adminpan.waw.pl/uzytkownicy Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

Jak przekierować pocztę?

Przekierowanie poczty na inny adres e-mail można ustawić po zalogowaniu się na stronie: poczta.adminpan.waw.pl/uzytkownicy Więcej o ustawieniu przekierowania można znaleźć tutaj.

Jak ustawić automatyczną odpowiedź?

Ustawienie automatycznego powiadamiania możliwe jest po zalogowaniu się na stronie poczta.adminpan.waw.pl/uzytkownicy Więcej na ten temat można zleźć tutaj.

 

Kategoria: Komputer

Jaki mam adres ip?

W komputerach z systemem operacyjnym Windows adres ip można sprawdzić na parę sposobów: 1. W "Menu Start" w polu wyszukaj wpisać "wiersz polecenia"
informacje it

informacje it

Na górze okienka wyszukiwania pojawi się czarna ikonka "Wiersz polecenia". Należy kliknąć na niej dwukrotnie lewym przyciskiem myszki. Otworzy się nowe okno, w którym należy wpisać polecenie "ipconfig". Polecenie zatwierdzić klawiszem "Enter"
ip_4-2

informacje it

W oknie pojawi się szereg informacji. Jeżeli komputer podłączony jest do sieci komputerowej kablem, wówczas należy odszukać sekcję o nazwie "Karta ethernet" W przypadku połączenia z siecią bezprzewodową, należy odszukać sekcję o nazwie "Karta bezprzewodowa"
informacje it

informacje it

Wiersz zaczynający się "Adres IPv4" zawiera informacje dotyczące adresu ip.  

 

Kategoria: Słownik

Co to jest SMTP?

SMTP (Simple Mail Tranfser Protocol) protokół wykorzystywany do wysyłania poczty elektronicznej za pośrednictwem internetu. SMTP umożliwia przekazywanie wiadomości programom pocztowym do serwerem poczty wychodzącej w celu doręczenia ich do adresata. W celu zabezpieczenia komunikacji z serwerem stosuje się szyfrowanie połączenia za pomocą TLS lub SSL. Serwer poczty wychodzącej oczekuje połączeń z klientami pocztowymi na porcie 587 i 465.

Co to jest klient pocztowy?

Klient pocztowy to  program pocztowy służący do obsługi poczty elektronicznej. Najbardziej rozpowszechnionymi klientami pocztowymi są:
 • Thunderbird
 • Microsoft Outlook
 • Mail
 • The Bat!
 • Pegasus

Co to jest webmail?

Webmail - to aplikacja internetowa umożliwiająca dostęp do poczty za pomocą przeglądarki stron internetowych (np. Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari). Dostępny na naszym serwerze webmail - Roundcube - daje pełną funkcjonalność klienta pocztowego takiego jak: Thunderbird czy Outlook.

Co to jest TLS?

TLS (Transport Layer Security) - protokół zabezpieczający wymianę danych za pośrednictwem internetu. TLS często wykorzystywany jest do szyfrowania połączeń programów pocztowych z serwerem poczty wychodzącej. W połączeniach TLS szyfrowaniu ulega cała treść wysyłana do serwera w tym: login, hasło i treść wiadomości. Dzięki temu uniemożliwiaj odczyt danych osobom postronnym. Zaleca się, by tam gdzie istnieje taka możliwość, stosować bezpieczne połączenia TLS. TLS oferuje to samo co SSL. Różni się jedynie zasadą działania.

Co to jest SSL?

SSL (Secure Socket Layer) - to protokół wykorzystywany do bezpiecznego przesyłania danych w internecie. W przypadku połączenia programu pocztowego z serwerem, SSL zapewnia szyfrowanie przesyłanego loginu, hasła oraz całej korespondencji. Dzięki temu uniemożliwia odczyt wysyłanych danych osobom postronnym. Zaleca się by tam gdzie istnieje możliwość stosować bezpieczne połączenia SSL. SSL oferuje to samo co TLS. Różni się jedynie zasadą działania.

Co to jest IMAP?

IMAP (Internet Message Access Protocol) to internetowy protokół pocztowy wykorzystywany do komunikacji programu pocztowego (np. Thunderbird, Outlook) z serwerem poczty przychodzącej.  Został zaprojektowany jako następca przestarzałego protokołu POP3. IMAP doskonale sprawdza się w sytuacji, w której zachodzi potrzeba dostępu do skrzynki pocztowej z wielu urządzeń (np. komputery, laptopy, tablety, telefony). Na każdym z nich widoczna jest ta sama zawartość konta pocztowego. IMAP Główne cechy:
 • cała poczta przechowywana jest na serwerze pocztowym, zarówno wiadomości odebrane jak i wysłane.
 • możliwość tworzenia, oprócz skrzynki odbiorczej, dodatkowych folderów na wiadomości.
 • pobieranie nagłówków wiadomości bez konieczności ściągania całej zawartości poczty wraz z załącznikami. Treść i załączniki e-maila pobierane są dopiero w momencie otwarcia konkretnego listu. Dzięki temu:
  • znacznie ograniczona jest objętość transferu danych, szczególnie ważne jest przy łączach z limitem takich jak internet mobilny np. Blueconnect.
  • możliwość operowania na wiadomościach (kasowanie, filtrowanie) bez konieczności ich pobierania na komputer.
 

Co to jest adres fizyczny karty sieciowej?

Jest to sprzętowy adres karty sieciowej ethernet, unikatowy w skali światowej, nadawany przez producenta danej karty podczas produkcji Np. 00:0A:E6:3E:FD:E1 źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Adres_MAC

Co to jest adres mac?

Jet to adres fizyczny karty sieciowej ethernet, który jednoznacznie identyfikuje ją w sieci komputerowej.  

Co to jest adres ip?

Adres ip jest to 32-bitowa liczba która identyfikuje komputer (również serwer, router czy punkt dostępowy sieci bezprzewodowej) podłączony do sieci komputerowej. Adres ip używany jest do komunikowania urządzeń (komputerów, serwerów itp.) podłączonych do sieci komputerowej i internetu. Adres ip najczęściej stosuje się w wersji 4 - ipv4. Ma wówczas postać np. 192.168.100.24  

Co to jest system Kaseya?

Kaseya jest bardzo rozbudowanym narzędziem dla administratorów sieci, służącym do zarządzania komputerami, stacjami roboczymi w sieci firmowej. Pozwala na zautomatyzowanie działań takich jak np: instalowanie aktualizacji, monitorowanie stacji roboczych, oprogramowania, tworzenie raportów, zarządzanie zdalne oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa urządzeń w sieci firmowej. Kaseya została wdrożona w sieci IFIS PAN na początku 2015 roku. Służy on również do inwentaryzacji komputerów oraz laptopów. Każdy z pracowników IFIS PAN, powinien mieć na swoim komputerze (należącym do Instytutu) zainstalowany program Kaseya. Można go pobrać ze strony: http://192.168.5.153/dl.asp lub http://148.81.192.202/dl.asp.Drugi adres służy do połączenia się ze stroną Kaseya z zewnątrz sieci IFIS PAN.
Kaseya Virtual System Administrator (VSA) is an IT systems management platform that automates IT tasks including provisioning of IT assets and applications, software distribution, remote support, service automation and self-healing, backup, security, proactive reporting and analytics. - from www.kaseya.com

Co to jest FTP?

Serwer FTPserwer umożliwiający wymianę plików z odległymi komputerami za pomocą protokołu komunikacyjnego FTP. źródło: Wikipedia

Co to jest POP?

POP (Post Office Protocol) to protokół internetowy służący do odbioru poczty elektronicznej z serwera poczty przychodzącej. W przypadku POP program pocztowy pobiera wszystkie nowe wiadomości tylko ze skrzynki odbiorczej umieszczonej na serwerze. W zależności od konfiguracji programu pocztowego pobrane wiadomości usuwane są z serwera:
 • automatycznie zaraz po pobraniu,
 • automatycznie po zdefiniowanym czasie,
 • samodzielnie przez użytkownika. W tym przypadku należy pamiętać o okresowym czyszczeniu skrzynki pocztowej celem zapobiegnięcia wyczerpania jej pojemności.
Główne cechy:
 • połączenie trwa tylko, jeżeli użytkownik pobiera pocztę i nie może pozostać uśpione,
 • każdy list musi być pobierany razem z załącznikami i żadnej jego części nie można w łatwy sposób pominąć,
 • wszystkie odbierane listy trafiają do jednej skrzynki, nie da się utworzyć ich kilku,
 • serwer POP3 nie potrafi sam przeszukiwać czekających w kolejce listów.
POP nie jest zalecany w przypadku korzystania ze skrzynki pocztowej na wielu urządzeniach (komputer, notebook, telefon, tablet). Wcześniejsze wersje POP, POP2 zostały całkowicie zastąpione przez POP3.

 

Print Friendly, PDF & Email
classic-editor-remember:
classic-editor

IFiS PAN

Log In

Create an account
Europejski Sondaż Społeczny | European Social SurveyEuropejski Sondaż Społeczny | European Social Survey