Zmarła Hania Palska – Andrzej Rychard

Zmarła Hania Palska. Była dla mnie postacią heroiczną i integralną. Przez lata walczyła z podstępną chorobą. A przecież cały czas, do ostatka właściwie była z nami, z Instytutem.

            Pozostanie w polskiej socjologii jako wybitna badaczka socjologii kultury, stylów życia, biedy i bogactwa, inteligencji. Była jedną z tych, która potrafiła wyprowadzać badania nad stylami życia ze swoistej niszy i widzieć w nich niezmiernie istotny element zmieniającej się struktury społecznej, a zarazem nowatorski instrument pozwalający te zmiany badać. Była kontynuatorką polskiej szkoły badań nad stylami życia w najlepszym sensie.

            Hania była socjolożką „jakościową”, cokolwiek to znaczy w dobie pewnego zacierania podziałów. Czuła kulturę, ale widziała zawsze w niej człowieka. Nie tylko badała, promowała także socjologię  jakościową, by wspomnieć Jej zaangażowanie w Archiwum Danych Jakościowych.

             Była wspaniałym człowiekiem i wspaniałą koleżanką. To nie tylko opieka nad studentami, doktorantami, ale też całe serce jakie wkładała w opiekę i pomoc młodym pracownikom. Kiedy do mnie przychodziła, to zawsze wiedziałem, że nie będzie nic o sobie, a zawsze coś, co trzeba zrobić dla innych.

            Hania była aktywna na Facebook’u. To, w Jej przypadku było moim zdaniem istotne. Jak mało kto potrafiła z tego narzędzia czynić instrument pożyteczny dla ogółu, a nie służący autopromocji.  Cały czas widzieliśmy Hanię zaangażowaną w sprawy publiczne, prawdziwie zatroskaną obywatelkę. A także kochającą Babcię swej wnuczki.

            Żegnaj, Haniu.

Andrzej Rychard

Print Friendly, PDF & Email
classic-editor-remember:
block-editor

IFiS PAN

Log In

Create an account
Europejski Sondaż Społeczny | European Social SurveyEuropejski Sondaż Społeczny | European Social Survey