Uchodźcy wojenni z Ukrainy w polskich szkołach – dwa lata doświadczeń w świetle badań

Zespół Socjologii Polityki, Gospodarki i Edukacji oraz Zakład Obliczeniowych Nauk Społecznych
Instytutu Filozofii i Socjologii PAN zapraszają na seminarium z cyklu:
Edukacja i Społeczeństwo (EiS)
24.10.2024 godz. 15.00 Zoom
Po link prosimy pisać na publicrelations@ifispan.edu.pl
Edukacja dostępna dla wszystkich i włączająca ludzi w różnym wieku jest podstawą funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa, długofalowo ma też wpływ na powodzenie gospodarcze. System edukacji odzwierciedla z jednej strony kondycję państwa, w tym także samorządu terytorialnego, z drugiej – przemiany zachodzące w samym społeczeństwie. W kształtowaniu szeroko rozumianego systemu potrzebna jest długofalowa perspektywa, w której edukacja opiera się na uzgodnionych wartościach i uwzględnia zbadane fakty. Potrzebne są zarówno podstawy teoretyczne jak i nowe formy działania, co do których będzie miał szansę zaistnieć choćby minimalny konsens społeczny, niezbędny dla zapewnienia dobrej edukacji.
Uchodźcy wojenni z Ukrainy w polskich szkołach – dwa lata doświadczeń w świetle badań
Liczna obecność dzieci uchodźców wojennych w polskich szkołach trwa więcej niż dwa pełne lata szkolne i ma już swoją dynamikę. Na podstawie wielorakich badań jesteśmy coraz pełniej świadomi mocnych i słabych stron polskiego szkolnictwa wobec zadania włączenia dzieci uchodźczych do szkolnej społeczności. Jednym z podmiotów prowadzących systematyczne badania jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na najbliższym seminarium, w czwartek 24 października 2024 r. w godz. 15:00-17:00, osoby zaangażowane w te badania przedstawią ich najnowsze wyniki, pokazując dobre i niedobre praktyki zaobserwowane w szkołach. Będzie to podstawą do dyskusji o szerszym i bardziej perspektywicznym znaczeniu doświadczeń, jakich nabywają migrujące dzieci i młodzież w środowisku polskiej szkoły.
Spotykamy się w trybie zdalnym. W celu otrzymania linku do spotkania prosimy o email na adres: publicrelations@ifispan.edu.pl.
Serdecznie zapraszamy
Michał Federowicz, Artur Pokropek, Michał Sitek
Program seminarium
Michał Federowicz (IFiS PAN) – Powitanie uczestników i prowadzenie seminarium
Przedstawienie wyników badań Centrum Edukacji Obywatelskiej:
Jędrzej Witkowski, Elżbieta Świdrowska, Magdalena Tędziagolska, Bartłomiej Walczak i Kamil Wielecki
Dyskusja
Z najnowszym raportem CEO można zapoznać się korzystając z poniższego linku:https://ceo.org.pl/przedstawiamy-raport-uczniowie-i-uczennice-z-ukrainy-w-polskiej-szkole-rok-szkolny-2023-24/
- classic-editor-remember:
- block-editor