Sybil Halpern Milton Memorial Book Prize dla publikacji “Ghost Citizens: Jewish Return to a Postwar City”

Miło nam poinformować, że German Studies Association (GSA) uznało książkę dr Łukasza Krzyżanowskiego pt. “Ghost Citizens: Jewish Return to a Postwar City” za „najlepszą książkę traktującą o nazistowskich Niemczech i Holokauście w najszerszym kontekście, obejmującą wszystkie dziedziny reprezentowane w stowarzyszeniu, w tym historię, nauki polityczne i inne nauki społeczne, literaturę, sztukę i fotografię”. German Studies Association (GSA)

Książka dr. Łukasza Krzyżanowskiego ukazła się w 2020 roku nakładem Harvard University Press: https://www.hup.harvard.edu/catalog.php?isbn=9780674984660

Opis książki:

Przejmująca historia ocalonych z Holokaustu, którzy wrócili do rodzinnego miasta w Polsce i próbowali pozbierać kawałki zniszczonego świata. Bezpośrednio po II wojnie światowej życie polskich Żydów naznaczone było przemocą i emigracją. Jednak niektórzy z tych, którzy przeżyli nazistowskie ludobójstwo, wrócili do swoich rodzinnych miast i próbowali rozpocząć życie od nowa. Łukasz Krzyżanowski opowiada historię tej w dużej mierze zapomnianej grupy ocalałych z Holokaustu. Skupiając się na Radomiu, mieście przemysłowym położonym około sześćdziesięciu mil na południe od Warszawy, opowiada historię tego, co wydarzyło się w całej prowincjonalnej Polsce, gdy powracający stanęli przed nowymi zagrożeniami oraz masowymi zmianami politycznymi, społecznymi i prawnymi.

Miejscowi nie-Żydzi traktowali ocalałych z pogardą i wrogością. Wielu Żydów natychmiast wyjechało, uciekając przed antysemicką przemocą ze strony nowych władz komunistycznych i zwykłych Polaków. Ci, którzy zostali, stworzyli małą, odizolowaną społeczność. Wśród dewastacji Polski, powtarzającej się przemocy i przeszkód biurokratycznych próbowali zacząć od nowa. Próbowali odbudować lokalne życie żydowskie, odzyskać swoje domy i miejsca pracy, odzyskać mienie zawłaszczone przez nieżydowskich Polaków lub państwo. Czasami zwracali się na własną rękę. Krzyżanowski przytacza historie żydowskich gangów dążących do pozbawienia powracających ich przedwojennego mienia i ocalałych, których odrzucono za wojenne postępowanie.

Doświadczenia powracających Żydów dostarczają ważnego wglądu w dynamikę odbudowy po ludobójstwie. Opierając się na rzadkim zbiorze dokumentów — w tym zapisach powojennego Radomskiego Komitetu Żydowskiego, które zostały odkryte przez tajną policję w 1974 roku — Ghost Citizens to poruszająca historia ocalonych z Holokaustu i ich próby odzyskania dawnego życia.

Print Friendly, PDF & Email
classic-editor-remember:
block-editor

IFiS PAN

Log In

Create an account
Europejski Sondaż Społeczny | European Social SurveyEuropejski Sondaż Społeczny | European Social Survey