Seminarium prof. Joanny Kurczewskiej

Serdecznie zapraszamy na seminarium Zakładu Socjologii Teoretycznej i Zespołu Badań nad Zmianą Społeczną i Tradycją z cyklu „Lokalne, regionalne, krajowe i ponadnarodowe: cztery spojrzenia na zmianę społeczną i ład społeczny”,

które odbędzie się on-line w poniedziałek, 28 października 2024 r., o godz. 15.00:

pt. Współczesna Polska w Europie i świecie, między tradycjami a utopiami przyszłości

Dr Jarosław Pietras (Kolegium Europejskie w Brugii)

wygłosi referat pt.

Unia Europejska – perspektywa idei

oraz

Dr hab. Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskiego UW)

wygłosi referat pt.

Porządek międzynarodowy czasu zmian i turbulencji. Implikacje i wyzwania dla polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE.

Prowadząca seminarium: prof. dr hab. Joanna Kurczewska

Link do wydarzenia: IFiS PAN zaprasza Cię na zaplanowane spotkanie Zoom.

https://zoom.us/j/97260656568?pwd=36NDD79QEdc2kMBlxGpg9qkHBbnkTO.1

Identyfikator spotkania: 972 6065 6568

Kod dostępu: 727232

Dr Jarosław Pietras, Visting Professor w Kolegium Europejskim w Brugii (College of Europe)

Temat: „Unia Europejska – perspektywa idei.”

Temat wystąpienia będzie przyszłość UE, nowy Parlament Europejski i zmiany konfiguracjach politycznych, nowa Komisja i nowe zadania, a przede wszystkim nowe wyzwania przed całą UE i jej instytucjami.

Ukończył studia na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 1986 uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych[2]. Był stypendystą w Centre for European Policy Studies w Brukseli, na University of Glasgow oraz na Duke University w ramach Programu Fulbrighta. Specjalizuje się w zakresie międzynarodowych stosunków gospodarczych. Prowadził wykłady w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych WNE UW oraz w Katedrze Makroekonomii i Teorii Handlu Zagranicznego WNE UW. Jest autorem artykułów i prac naukowych z obszaru polityki handlowej, międzynarodowego handlu usługami i spraw europejskich.

Od 1996 do 2006 pracował w Komitecie Integracji Europejskiej. W latach 1997–2004 był podsekretarzem stanu w UKIE, następnie w okresie od 1 kwietnia 2004 do 1 kwietnia 2006 sekretarzem stanu w tym urzędzie. W latach 2004–2006 pełnił też funkcję sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej (tzw. ministra do spraw europejskich). 1 kwietnia 2006 został sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, zrezygnował z tego stanowiska 21 września 2006.

W 2008 wygrał konkurs na dyrektora generalnego w Sekretariacie Generalnym Rady Unii Europejskiej. Stanął na czele dyrekcji generalnej TREE zajmującej się kwestiami transportu, energii, telekomunikacji, ochrony środowiska, klimatu, edukacji, kultury, polityki audiowizualnej, młodzieży i sportu w ramach SG Rady Unii Europejskiej.

Dr hab. Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskiego UW)

Temat: Porządek międzynarodowy czasu zmian i turbulencji. Implikacje i wyzwania dla polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE.

Dyrektor Centrum Europejskiego UW w kadencji 2020-2024 i 2024-2028 (wcześniej w latach 2016-2020 zastępca dyrektora CE UW ds. badań naukowych i współpracy międzynarodowej). Zainteresowania badawcze koncentruje wokół problemów: polityki zagranicznej UE, roli i pozycji UE w świecie, pomocy rozwojowej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych poświęconych tej tematyce, w tym autor monografii: Misje cywilne i operacje wojskowe Unii Europejskiej w perspektywie wybranych teorii stosunków międzynarodowych i integracji europejskiej, współautor monografii: Potencjał gospodarczy i możliwości rozwojowe Afryki. Polska perspektywa, współredaktor kilku prac zbiorowych, w tym m.in.:  Unia Europejska. Istota, szanse, wyzwania. Brał udział w międzynarodowych projektach badawczych (m.in. kierownik pięciu projektów w ramach grantów MSZ RP). Wykładał na uczelniach europejskich i azjatyckich, m.in. w: Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu, Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu w Wiedniu oraz w Stambule, Airlangga University (Indonezja), Universitas Gadjah Mada (Indonezja), Xiamen University (Chiny). Jest członkiem licznych towarzystw naukowych (Polskiego Towarzystwa Badań Wspólnoty Europejskiej, Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich, Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych) i rad naukowych czasopism („Calcutta Historical Journal” , „Journal of Economics and Management Research” University of Latvia; „Marmara Üniversitesi Siyasal Bilimler Dergisi / Marmara  University Journal of Political Science”; „On-line Journal Modelling the New Europe”, Faculty of European Studies Babes-Bolyai University Cluj-Napoca, Romania). Stały komentator spraw międzynarodowych w radiu i telewizji.

Print Friendly, PDF & Email
classic-editor-remember:
block-editor

IFiS PAN

Log In

Create an account
Europejski Sondaż Społeczny | European Social SurveyEuropejski Sondaż Społeczny | European Social Survey