Rywalizacja obuoczna oraz iluzje ucieleśnienia – znaczenie obu zjawisk w badaniach nad spostrzeganiem

Szanowni Państwo,

zapraszamy do udziału w zdalnym posiedzeniu seminarium „Filozoficznych problemów wiedzy” w dniu 22 kwietnia br., godz. 11:30, w czasie którego referat nt. Rywalizacja obuoczna oraz iluzje ucieleśnienia – znaczenie obu zjawisk w badaniach nad spostrzeganiem wygłosi Dr Marcin Czub (Instytut Psychologii, UWr).

Streszczenie referatu podajemy poniżej, na końcu komunikatu.

Spotkanie odbędzie się na platformie ZOOM.

Link do spotkania:
https://us06web.zoom.us/j/88622192995?pwd=R2RqeXdhaFZ0MjVIQXhiN3hPZmtIdz09

Passcode: 311182
Meeting ID: 886 2219 2995

Dostęp do spotkania będzie możliwy za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej i bez instalacji programu Zoom, ale możecie też Państwo zainstalować program Zoom na swoim komputerze korzystając ze strony: https://zoom.us/.

Streszczenie referatu:

Rywalizacja obuoczna (binocular rivalry) polega na wyświetlaniu dwóch mocno różniących się obrazów osobno do lewego oraz do prawego oka. Aby to osiągnąć wykorzystuje się specjalnie zbudowane urządzenia na bazie luster, ale można również w prosty sposób eksperymentować z rywalizacją obuoczną za pomocą gogli do wirtualnej rzeczywistości.

Co się zatem stanie, jeśli będziemy widzieli czerwony budynek na lewym oku i zieloną twarz na prawym? Większość osób przyjmuje, że w takiej sytuacji oba obiekty nałożą się na siebie i będziemy spostrzegali obiekt, który jest częściowo twarzą, a częściowo budynkiem.

Jednak w trakcie rywalizacji obuocznej dzieje się coś innego. Obraz zaczyna oscylować i osoba widzi naprzemiennie albo dom, albo budynek (czy też, naprzemiennie to co jest na prawym, oraz na lewym oku). Zjawisko to bardzo wyraźnie pokazuje, że treść świadomości wzrokowej może znacząco różnić się od informacji, które w danym momencie trafiają na zmysły.

W trakcie spotkania omówione zostaną współczesne badania nad rywalizacją obuoczną i możliwości wykorzystania tego zjawiska w celu lepszego zrozumienia związku między aktywnością neuronalną a świadomym spostrzeżeniem.

Druga część referatu poświęcona będzie iluzji ucieleśnienia (body ownership illusion). Gdy informacje z kilku zmysłów są połączone w określony sposób, możliwe jest wytworzenie wrażenia, że obcy obiekt (np. proteza) stanowi część ciała osoby. Możliwe jest również wywołanie wrażenia posiadania ciała o zupełnie innym wyglądzie, wrażenie ucieleśnienia ciała całkowicie sztucznego, np. ciała manekina albo wirtualnego symulowanego awatara. Badania nad iluzjami ucieleśniania pomagają ustalić w jaki sposób przebiega proces konstruowania umysłowej reprezentacji własnego ciała.

Oba zjawiska – rywalizacja obuoczna oraz iluzja ucieleśnienia mogą oprócz badań zostać wykorzystane w edukacji, aby w angażujący sposób zademonstrować, że spostrzeganie nie jest wyłącznie bezpośrednim odbiorem informacji ze świata.

Serdecznie zapraszamy!

Z poważaniem i najlepszymi życzeniami świątecznymi,

Zbigniew Król (IFiS PAN), Józef Lubacz (PW), Krzysztof Wójtowicz (UW)

Print Friendly, PDF & Email
classic-editor-remember:
block-editor

IFiS PAN

Log In

Create an account
Europejski Sondaż Społeczny | European Social SurveyEuropejski Sondaż Społeczny | European Social Survey