Radykalizm szlachecki. Próba konstrukcji pojęcia

Serdecznie zapraszamy w imieniu prof. Sławomira Mazurka i prof. Danilo Facci na seminarium FILOZOFIA I IDEOLOGIA W EPOCE NOWOŻYTNEJ. POLSKA W KONTEKŚCIE EUROPEJSKIM, EUROPA W KONTEKŚCIE POLSKIM , które odbędzie się w trybie online 30 VI o godz. 15.30.

Prof. Andrzej Gniazdowski wystąpi z referatem pt. “Radykalizm szlachecki. Próba konstrukcji pojęcia“.

Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/89526471757?pwd=U0UyQmtjZWd3UEl3ektscVJlTzk2dz09

Meeting ID: 895 2647 1757
Passcode: 525648

Radykalizm szlachecki. Próba konstrukcji pojęcia

Przedmiotem wystąpienia będzie przedstawienie rezultatów badań z zakresu historii idei zarówno republikanizmu, jak i radykalizmu politycznego. Punktem wyjścia analiz stanie się rekonstrukcja interpretacji historycznego sensu sarmackiego republikanizmu szlacheckiego, wypracowanej przez jednego z głównych przedstawicieli Warszawskiej Szkoły Historii Idei, Andrzeja Walickiego. W nawiązaniu do tej interpretacji, argumentacja wystąpienia kierować się będzie przeciwko szeroko akceptowanej tezie o jednoznacznym konserwatyzmie tej formy republikanizmu. Drogą tej argumentacji stanie się wskazanie na wewnętrzną paradoksalność tego zjawiska intelektualnego, będącego z perspektywy historii idei anty-absolutystyczną, obywatelską ideologią wolności. Tym, co stanowić będzie  przedmiot krytyki, jest podjęta przez Walickiego próba interpretacji zjawiska republikanizmu szlacheckiego jako „zalążkowej” postaci nowoczesnego nacjonalizmu obywatelskiego. Argumentem przeciwko tej interpretacji stanie się stwierdzenie, iż jest ona oparta na normatywnym, a nie tylko opisowym podejściu do idei nowoczesności oraz ukrytej tezie na temat wewnętrznej logiki historii. W myśl głównej tezy wystąpienia, właściwszą drogą rozwiązania paradoksu związanego z interpretacją sarmackiego republikanizmu szlacheckiego jako „konserwatyzmu wolności” jest wpisanie tego zjawiska w europejską tradycję radykalizmu politycznego. Oryginalność przedstawionych badań z zakresu historii radykalizmu ma polegać na wypracowaniu w ich ramach uogólnionego pojęcia „radykalizmu stanowego”. Celem tej konstrukcji pojęciowej jest umożliwienie zidentyfikowania idei samej nowoczesności jako integralnego elementu ideologii radykalizmu Trzeciego Stanu względnie radykalizmu klasy średniej. Zgodnie z przedstawioną interpretacją, sarmacki republikanizm szlachecki należałoby z kolei zidentyfikować, tak samo, jak francuski „frondyzm”, jako swoisty radykalizm szlachecki, w którym należałoby widzieć pewną sekularną religię polityczną.  

Słowa kluczowe:

republikanizm szlachecki, złota wolność, konserwatyzm, nowoczesność, radykalizm, stan trzeci, ideologia mieszczańska, marksizm, nacjonalizm obywatelski, Walicki

Print Friendly, PDF & Email
classic-editor-remember:
block-editor

IFiS PAN

Log In

Create an account
Europejski Sondaż Społeczny | European Social SurveyEuropejski Sondaż Społeczny | European Social Survey