QUEEROWANIE MACIERZYŃSTWA – seminarium z serii “Gender i seksualność w nauce i praktyce społecznej” 13 czerwca 2018 r.

Serdecznie zapraszamy na kolejne seminarium z serii “Gender i seksualność w nauce i praktyce społecznej”. 13 czerwca o godz. 12:15 w sali 154 (Pałac Staszica, Nowy Świat 72), wykład zatytułowany “Queerowanie macierzyństwa” wygłosi Małgorzata Kot.
Serdecznie zapraszamy
dr. Marzena Adamiak
dr. Magdalena Grabowska
dr.hab. Dorota Hall

QUEEROWANIE MACIERZYŃSTWA

Macierzyństwo kobiet nieheteronormatywnych narusza strukturę przyjmującą za pewnik heteroseksualną orientację kobiety będącej matką i rozbija pozorną stabilność pojęć, takich jak macierzyństwo czy rodzicielstwo. Jednocześnie rodzicielstwo osób nieheteronormatywnych jest krytykowane jako próba wpisania się w heteronormę i podtrzymywanie jej. Podczas seminarium będziemy dyskutować o tym, w jaki sposób queerowane jest macierzyństwo; czy jest możliwe wyjście poza binarne podejście asymilacja/subwersja; jakiego języka używamy, mówiąc o queerowym macierzyństwie?

Naszą gościnią będzie Małgorzata Kot – doktorantka Szkoły Nauk Społecznych IFiS PAN, która przedstawi referat wprowadzający do dyskusji o queerowym macierzyństwie.

Przed spotkaniem zapraszamy do lektury dwóch tekstów:

Do families have a sexual orientation? Interview with professor Judith Stacey
http://www.mirovni-institut.si/data/tinymce/Publikacije/Doing%20families/09%20-%20Stacey.pdf

Mothering Queerly, Queering Motherhood. Resisting Monomaternalism in Adoptive, Lesbian, Blended, and Polygamous Families, Shelley M. Park (Introduction, pp. 1-20)
http://www.sunypress.edu/pdf/62795.pdf

MAŁGORZATA KOT jest doktorantką Szkoły Nauk Społecznych IFiS PAN, gdzie pracuje nad doktoratem o procesie stawania się matką wśród kobiecych par nieheteronormatywnych w Polsce. Jest absolwentką socjologii MISH UW oraz aktywistką na rzecz praw osób LGBTQIA, praw reprodukcyjnych i seksualnych. Obecnie pełni funkcję współprzewodniczącej zarządu Kampanii Przeciw Homofobii.

Wydarzenie na facebooku:
Print Friendly, PDF & Email

IFiS PAN

Log In

Create an account
Europejski Sondaż Społeczny | European Social SurveyEuropejski Sondaż Społeczny | European Social Survey