QUEEROWANIE MACIERZYŃSTWA – seminarium z serii “Gender i seksualność w nauce i praktyce społecznej” 13 czerwca 2018 r.
QUEEROWANIE MACIERZYŃSTWA
Macierzyństwo kobiet nieheteronormatywnych narusza strukturę przyjmującą za pewnik heteroseksualną orientację kobiety będącej matką i rozbija pozorną stabilność pojęć, takich jak macierzyństwo czy rodzicielstwo. Jednocześnie rodzicielstwo osób nieheteronormatywnych jest krytykowane jako próba wpisania się w heteronormę i podtrzymywanie jej. Podczas seminarium będziemy dyskutować o tym, w jaki sposób queerowane jest macierzyństwo; czy jest możliwe wyjście poza binarne podejście asymilacja/subwersja; jakiego języka używamy, mówiąc o queerowym macierzyństwie?
Naszą gościnią będzie Małgorzata Kot – doktorantka Szkoły Nauk Społecznych IFiS PAN, która przedstawi referat wprowadzający do dyskusji o queerowym macierzyństwie.
Przed spotkaniem zapraszamy do lektury dwóch tekstów:
Do families have a sexual orientation? Interview with professor Judith Stacey
http://www.mirovni-institut.si/data/tinymce/Publikacije/Doing%20families/09%20-%20Stacey.pdf
Mothering Queerly, Queering Motherhood. Resisting Monomaternalism in Adoptive, Lesbian, Blended, and Polygamous Families, Shelley M. Park (Introduction, pp. 1-20)
http://www.sunypress.edu/pdf/62795.pdf
MAŁGORZATA KOT jest doktorantką Szkoły Nauk Społecznych IFiS PAN, gdzie pracuje nad doktoratem o procesie stawania się matką wśród kobiecych par nieheteronormatywnych w Polsce. Jest absolwentką socjologii MISH UW oraz aktywistką na rzecz praw osób LGBTQIA, praw reprodukcyjnych i seksualnych. Obecnie pełni funkcję współprzewodniczącej zarządu Kampanii Przeciw Homofobii.