Przemiany narracji spiskowych w polskim dyskursie publicznym po 1989 r.

Serdecznie zapraszam na seminarium Zakładu Socjologii Teoretycznej i Zespołu Badań nad Zmianą Społeczną i Tradycją z cyklu “Lokalne, regionalne, krajowe i ponadnarodowe: cztery spojrzenia na zmianę społeczną i ład społeczny”,
które odbędzie się on-line w poniedziałek, 8 czerwca 2020 r., o godz. 15.00
pod linkiem: https://zoom.us/j/91423003173?pwd=TkN6bmY0cEJSQVlGSHd2MU8wODRmUT09
dr hab. Franciszek Czech (UJ)
wygłosi referat pt.
Przemiany narracji spiskowych w polskim dyskursie publicznym po 1989 roku
Celem wystąpienia jest omówienie głównych trendów przemian narracji spiskowych funkcjonujących w polskim dyskursie publicznym po 1989 roku. Postaram się wykazać, że nie tylko zmieniła się treść narracji, ale też ich cechy i znaczenie. Główna teza wystąpienia sprowadza się do stwierdzenia, że w omawianym okresie doszło do instytucjonalizacja narracji spiskowych w polityce głównego nurtu. Wywód na ten temat poprzedzony zostanie omówieniem kategorii narracji spiskowych i pojęć pokrewnych.
Zapraszam,
Joanna Kurczewska
O prelegencie
Dr hab. Franciszek Czech – politolog i socjolog, pracownik Instytutu Studiów Międzykulturowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego zainteresowania badawcze obejmują problematykę kultury politycznej i narracji spiskowych. Opublikował między innymi monografię Spiskowe narracje i metanarracje (2015) oraz antologię Struktura teorii spiskowych (2014).
Program seminarium:
W czasie seminarium osoby, które nie zabierają głosu, proszone są o wyciszenie mikrofonów (ustawiliśmy automatyczne wyciszenie wszystkich na początku, proszę, by nikt poza prelegentem nie włączał)
- Wprowadzenie profesor Joanny Kurczewskiej
- wystąpienie dr hab. Franciszka Czecha
- Pierwsze komentarze: prof.dr Michał Bilewicz (UW); prof. dr Marek Czyżewski (UJ); dr Paweł Ścigaj (UJ);
- Dyskusja
- Odpowiedzi prelegenta