Próby odzyskania własności prywatnej przez żydowskich mieszkańców w okresie tuż powojennym – na przykładzie wybranych miejscowości Lubelszczyzny

Serdecznie zapraszamy do udziału w otwartym Seminarium Naukowym Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN, podczas którego Marta Duch-Dyngosz wygłosi referat “Próby odzyskania własności prywatnej przez żydowskich mieszkańców w okresie tuż powojennym – na przykładzie wybranych miejscowości Lubelszczyzny”.
Spotkanie odbędzie się w środę 11 czerwca br. w sali 161 w Pałacu Staszica (ul. Nowy Świat 72) o godz. 11. 00. Możliwe jest także uczestnictwo za pośrednictwem platformy zoom – konieczna wcześniejsza rejestracja pod linkiem:https://tinyurl.com/4kwnbhrx
Żydzi ocalali z Zagłady, pomimo niesprzyjających warunków, wrogości ze strony nieżydowskich mieszkańców, podejmowali próby odzyskania własności prywatnej, ruchomości i nieruchomości, m.in. w rodzinnych miejscowościach. Bazując zarówno na materiałach aktowych wytworzonych przez powojenne urzędy i instytucje, jak i na materiałach z socjologicznych badań terenowych w wybranych miejscowościach Lubelszczyzny, przyjrzę się przede wszystkim tworzonym wówczas sieciom społecznym oraz profilom społeczno-demograficznym zaangażowanych w nie aktorów, ale też językowi na temat przewłaszczenia i odzyskiwania mienia prywatnego. Pozwoli to na refleksję na temat powojennego porządku społecznego pod względem hierarchii społecznej, rozpowszechnionych norm oraz wartości.
Marta Duch-Dyngosz, doktorka socjologii, uczestniczka wielu projektów badawczych na temat pamięci o żydowskich społecznościach i o Zagładzie, pracuje obecnie na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie w projekcie PLUNDERED LIVES Intimate.
- classic-editor-remember:
- block-editor