Oświadczenie Rady Naukowej Instytutu Filozofii i Socjologii PAN

Oświadczenie Rady Naukowej Instytutu Filozofii i Socjologii PAN

Wobec skandalicznych komentarzy, również przedstawicieli IPN przy udziale Polskiego Radia i TVP, dotyczących paryskiej konferencji na temat „Nowa Polska Szkoła Badań nad Historią Zagłady Żydów”, Rada Naukowa IFiS PAN przyjęła w dniu 27 lutego 2019 roku niniejsze oświadczenie.

Uważamy, że czyny Polaków, które skutkowały śmiercią Żydów w czasie niemieckiej okupacji naszego kraju, powinny zostać skrupulatnie udokumentowane i opisane w ramach rzetelnych badań naukowych. Badania takie od 2003 roku są realizowane przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN. Tylko w ten sposób możemy odpowiedzieć na nieodpowiedzialne, krzywdzące opinie, które uogólniają udział w zbrodniach wobec Żydów na całe polskie społeczeństwo.

Odrzucamy jakiekolwiek próby politycznej i ideologicznej ingerencji w swobodę dyskusji naukowej i starania, aby uczynić z niej wydarzenie polityczne. Tylko w dyskursie przestrzegającym elementarnych cech akademickich można dojść do prawdy. IFiS PAN będzie zawsze bronił tych wartości, dlatego wspiera badanie trudnych kwestii, takich jak Zagłada Żydów. Nasze Centrum realizuje pionierskie badania i zawsze będziemy wspierać debatę na ten temat w oparciu o kryteria naukowe, a nie inwektywy i insynuacje.

W imieniu Rady Naukowej

Prof. dr hab. Józef Niżnik, Przewodniczący Rady Naukowej IFiS PAN

Print Friendly, PDF & Email

IFiS PAN

Log In

Create an account
Europejski Sondaż Społeczny | European Social SurveyEuropejski Sondaż Społeczny | European Social Survey