Obywatelskość aktywna: ideały, wzory, praktyki

Zakład Społeczeństwa Obywatelskiego Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
zapraszają na debatę pt.
Obywatelskość aktywna: ideały, wzory, praktyki
Spotkanie poświęcone jest dyskusji nad dwiema nowymi książkami: „Wzory obywatelskości – gry salonowe czy zwyczaje domowe?” pod redakcją Artura Kościańskiego i Wojciecha Misztala oraz „Aktywne społeczeństwo w zmieniającej się rzeczywistości” pod redakcją Wojciecha Kaczmarczyka i Konrada Burdyki. Oba tomy stanowią zarówno pogłębioną diagnozę, jak i swoistą prognozę rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i poza nią. Zarówno publikacje, jak i dyskusja wokół nich są próbą odpowiedzi na artykułowaną w ostatnich latach potrzebę odnowienia refleksji nad społeczeństwem obywatelskim. Potrzebę szczególnie mocno odczuwaną przez ludzi w czasach rosnącej niepewności i globalnych kryzysów. Ściślej ujmując i zarazem, jak sądzimy, trafnie odczytując intencje środowiska badaczy oraz uczestników społeczeństwa obywatelskiego, chodzi o znalezienie nowych inspiracji zarówno dla praktyki obywatelskiego zaangażowania, idei obywatelskości, jak i nowego impulsu twórczego dla nauki o obywatelskim sprzymierzaniu się ludzi we współczesnym świecie.
Jest to zadanie z pewnością trudne, niemniej warte realizacji.
W dyskusji wezmą udział :
- Wojciech Kaczmarczyk, Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
- dr Artur Kościański, Instytut Filozofii i Socjologii PAN
- prof. Izabella Bukraba-Rylska, Collegium Civitas
- prof. Tomasz Kaźmierczak, Uniwersytet Warszawski.
Dyskusję poprowadzi prof. Dariusz Gawin, Instytut Filozofii i Socjologii PAN.
W spotkaniu wezmą udział także redaktorzy tomów i autorzy tekstów zawartych w tych publikacjach.
Dyskusja odbędzie się w środę 15 marca 2023 roku, w godzinach 16:00-18:30, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72 , 00-330 Warszawa, Sala Okrągłego Stołu /p. I/.
- classic-editor-remember:
- block-editor