Molestowanie – należy przez to rozumieć każde, nawet jednorazowe, niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby fizycznej i stworzenie wobec niej zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery.
Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 183a §5 pkt 2), molestowanie to forma dyskryminacji, która może mieć podłoże np. płciowe, rasowe, religijne, światopoglądowe czy związane z niepełnosprawnością.
Może objawiać się np.:
• złośliwymi uwagami, drwinami lub kpinami na temat wyglądu, wieku, pochodzenia, orientacji itp.,
• upokarzaniem lub celowym utrudnianiem wykonywania pracy,
• stosowaniem gróźb czy presji psychicznej.
Molestowanie seksualne
Molestowanie seksualne to szczególny rodzaj molestowania, który dotyczy niepożądanych zachowań o charakterze seksualnym lub odnoszących się do płci.
Molestowanie seksualne – należy przez to rozumieć każde, nawet jednorazowe, niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności danej osoby, w szczególności stworzenie zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy.
Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 183a §6) molestowanie seksualne to każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym, które:
• narusza godność pracownika lub,
• wywołuje poczucie upokorzenia lub poniżenia.
Może przybrać różne formy, takie jak:
• słowne – np. obsceniczne komentarze, niestosowne żarty, propozycje seksualne,
• niewerbalne – np. sugestywne spojrzenia, gesty, wywieszanie plakatów o charakterze erotycznym,
• fizyczne – np. niechciane dotykanie, próby wymuszenia kontaktu fizycznego.
W naszym Instytucie istnieją procedury rozwiązywania nadużyć dotyczących molestowania seksualnego. Ujęte one są w Zasadach przeciwdziałania dyskryminacji i molestowaniu seksualnemu w IFiS PAN (plik do pobrania w zakładce dokumenty).
- classic-editor-remember:
- block-editor