Leona Chwistka filozofia podstaw matematyki

Zapraszamy do udziału w kolejnym zdalnym posiedzeniu seminarium “Filozoficznych problemów wiedzy” w dniu 18 czerwca br., godz. 11:30, w czasie którego referat nt. Leona Chwistka filozofia podstaw matematyki wygłosi Prof. Wiesław Wójcik (IHN PAN).

Po referacie – jak zwykle – przewidziana jest dyskusja. W załączniku znajduje się abstrakt referatu.

Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem platformy Zoom. Podajemy dane i link potrzebny do zalogowania się: https://us06web.zoom.us/j/88447875751?pwd=MTNaeHNlOVNBOG8rcW9ycWdtVStkdz09

  • Meeting ID: 884 4787 5751
  • Passcode: 112928

Leona Chwistka badania podstaw matematyki

Wiesław Wójcik

Leon Chwistek (1884 – 1944) jest uznawany za polihistora, człowieka o wszechstronnej wiedzy, znawcy i badacza wielu dziedzin. Był filozofem, ale również logikiem, matematykiem, malarzem i teoretykiem sztuki. Po objęciu w 1930 roku katedry logiki w Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, stworzył silny ośrodek badań nad logiką i podstawami nauki. Mimo iż niemal wszyscy uczniowie zginęli w czasie wojny, program Chwistka był po wojnie częściowo kontynuowany (H. Greniewski, P. Braffort). Program ten miał kilka cech.  Chodziło głównie o wykazanie spójności racjonalnego obrazu świata i postawienie wyraźnej linii demarkacyjnej między racjonalizmem a irracjonalizmem. Miał on na celu zbudowanie systemu (zbudowanego na wzór aksjomatyczno-konstrukcyjnej metody logiki), który oczyści język z nieścisłości generujących paradoksy i antynomie. Oparty był na systemie semantyki elementarnej (racjonalnej) oraz metamatematyki racjonalnej, wolnej od założeń metafizycznych, w którym warstwa intuicyjna ograniczona byłaby do minimum. Celem było oparcie wszelkich dedukcyjnych rozumowań prostymi operacjami na znakach, co miało pozwolić na skonstruowanie maszyny logicznej.

Print Friendly, PDF & Email
classic-editor-remember:
block-editor

IFiS PAN

Log In

Create an account
Europejski Sondaż Społeczny | European Social SurveyEuropejski Sondaż Społeczny | European Social Survey