Konferencja inauguracyjna GSSR

Graduate School for Social Research Instytutu Filozofii i Socjologii PAN ma zaszczyt zaprosić na konferencję inaugurującą rok akademicki 2018/2019 pt. „Pivotal Ideas of the Last 30 Years: Democracy, Society and Markets at the Turn of the Century”, która odbędzie się 19–20 października 2018 r. w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72 w Warszawie.

Podczas inauguracji będzie miała miejsce uroczystość wręczenia dyplomów doktora i doktora habilitowanego. Graduate School for Social Research (GSSR) powstała w 1992 roku. Inaugurujemy już 27. rok akademicki.

Konferencja będzie debatą o roli idei w budowie instytucji w ostatnim ćwierćwieczu. Przemiany spowodowane upadkiem komunizmu odzwierciedlały dominujące wyobrażenie o systemach politycznych i gospodarczych, do których warto dążyć. Rynek i demokracja – to były idee, choć nie zawsze otwarcie prezentowane, ale zawsze wbudowane w tworzone instytucje. Po blisko 30 latach pojawiają się wątpliwości nie tylko wobec realizacji tych idei, ale i wobec samego ich rozumienia. Jest to powiązane ze znacznie szerszymi tendencjami występującymi w Europie i na świecie.

Stawiamy następujące pytania. Jakie idee przyświecały naszej drodze budowania demokracji i jakie nas teraz określają? Jakie były nasze założenia, kiedy zaczęliśmy budować gospodarkę rynkową i jak je teraz postrzegamy? Czy model naśladownictwa  był skuteczny, a jeśli tak, to w jakim zakresie? Jakie wyzwania stoją przed nami teraz, gdy jego przydatność wydaje się być wyczerpana? Jak oceniamy polityczne zmiany gospodarcze i społeczne ostatniego ćwierćwiecza w Polsce, Europie i na świecie? Jak i dlaczego różnią się nasze oceny? W jaki sposób zmienił się kontekst refleksji intelektualnej i jak ewoluowały pomysły? Jakie czynniki wewnętrzne i zewnętrzne wpłynęły na zmiany w sposobie myślenia o demokracji i gospodarce?

Konferencja odbędzie się w języku angielskim. Możliwość zarejestrowania się na konferencję tutaj.

 

Print Friendly, PDF & Email

IFiS PAN

Log In

Create an account
Europejski Sondaż Społeczny | European Social SurveyEuropejski Sondaż Społeczny | European Social Survey