II Letnia Szkoła Fenomenologii

Instytut Filozofii i Socjologii PAN przy wsparciu Komitetu Nauk Filozoficznych PAN i we współpracy z Fundacją Myślowisko zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w drugiej edycji ogólnopolskiej Letniej Szkoły Fenomenologii. Tym razem dziesięciodniowe spotkanie filozoficzne poświęcone będzie kwestii języka. Patronat nad Szkołą objęło Polskie Towarzystwo Fenomenologiczne.
Po zeszłorocznych zmaganiach z tematyką fenomenologicznej metody przyszedł czas na JĘZYK. Oznacza to w praktyce, że przez cały czas pozostajemy w ramach rozważań podstawowych – czyli jednocześnie wstępnych, jak i zasadniczych. Zarówno język, jak i metodę można rozpatrywać w kategoriach tego, w jaki sposób fenomenologia jest lub powinna być praktykowana – z jednej strony, z drugiej – jako fenomen i „rzecz samą”, które w poznaniu fenomenologiczny zostają poddane tematyzacji, analizie i opisowi.
Nie przesądzając, która z tych dwóch perspektyw jest ważniejsza, podczas Szkoły chcemy przyjrzeć się językowi z różnych stron, a także w różnym nastawieniu – problemowym i historycznym. Szczegółowy opis wydarzenia i lista zagadnień znajduję się na stronie Fundacji Myślowisko https://fundacjamyslowisko.org/letnia-szkola…/
Prowadzące/y:
- prof. Iwona Lorenc (UW)
- prof. Małgorzata Kowalska (UwB)
- prof. Jacek Migasiński (UW)
- prof. Arkadiusz Chrudzimski (UJ)
- dr hab. Maria Gołębiewska (IFIS PAN)
- dr hab. Monika Murawska (ASP Wawa)
- dr hab. Jarosław Jakubowski (UKW)Koordynator projektu:
- dr hab. Daniel R. Sobota (IFiS PAN)
W ramach zajęć prowadzonych przez znamienitych polskich fenomenologów uczestnicy Szkoły wezmą udział w wykładach mistrzowskich, seminariach, ćwiczenia, dyskusjach, ale także warsztatach i zajęciach praktycznych.
Szkoła odbędzie się w okresie wakacyjnym w Lanckoronie – pełnej historycznych odniesień i malowniczo położonej wsi niedaleko Krakowa. Wszystkie zajęcia odbędą się w klimatycznej Willi Zamek, która będzie naszym filozoficznym domem, oferującym poza rodzinną atmosferą, ogrodem, pokojami, kuchnią i salą obrad, również zapierający dech widok na pobliskie góry.
Liczymy na pozaakademickie spotkanie różnych pokoleń badaczy i miłośników fenomenologii, podczas którego, doświadczając bliskości przyrody, spędzając czas na wspólnych spacerach, biorąc udział w posiłkach i kontaktując się z lokalną kulturą można było rozwijać własne pasje badawcze, stawiać interesujące pytania i nawiązać kontakty naukowe, skutkujące stworzeniem nowych projektów, prac i grup badawczych.
Zaproszenie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych filozofią – w tym przede wszystkim fenomenologią – otwarci jesteśmy zwłaszcza na studentów filozofii, doktorantów i doktorów filozofii oraz samodzielnych pracowników naukowych.
Mile widziane są propozycje czynnego włączenia się w tworzenie programu Szkoły w postaci zgłoszenia chęci prezentacji jakiegoś referatu, seminarium, prowadzenia warsztatu etc.
Zgłoszenia w formie listu motywacyjnego wraz z CV przyjmowane są drogą mailową do dnia 30 kwietnia 2025 r.
7 maja zostaną ogłoszone wyniki naboru.
Zgłoszenia proszę przesyłać na adres: kontakt@fundacjamyslowisko.org
Opłata wynosi 1600 zł (cena obejmuje: udział we wszystkich zajęciach, pełne wyżywienie oraz noclegi).
Koszty transportu leżą w gestii uczestników.
Całe wydarzenie odbywa się w Willi Zamek w Lanckoronie: http://willa-zamek.pl/
W zależności od programu i pogody zajęcia prowadzone są w sali, na tarasie, w ogrodzie oraz w lesie. Do dyspozycji są pokoje dwu i trzyosobowe na pierwszym i drugim piętrze. W miarę możliwości organizatorzy zapewniają pomoc osobom z niepełnosprawnościami.
Zajęcia odbywają się w języku polskim.
Po zaakceptowaniu zgłoszenia opłatę należy uiścić na podany w osobnym mailu numer konta (dopisek: Letnia Szkoła Fenomenologii) do dnia 15 maja 2025 r.
Ilość miejsc ograniczona.
Serdecznie zapraszam!
- classic-editor-remember:
- block-editor