IFiS to przestrzeń, w której wolność i swoboda ekspresji powinna być tak samo istotna jak świadomość odpowiedzialności, jaka się z nimi wiąże. Starając się wyjść naprzeciw potrzebom osób tworzących zróżnicowane środowisko Instytutu, chcemy zwrócić Państwa szczególną uwagę na problem szeroko rozumianej komunikacji w środowisku pracy. Zdarza się bowiem, że w codziennych kontaktach nasza ekspresja może być odczytywana w różny, nierzadko trudny do przewidzenia sposób. Dla uniknięcia niezręcznych, krepujących sytuacji warto mieć zawsze na uwadze perspektywę drugiej osoby. Poniżej proponujemy Państwu katalog przykładowych „dobrych praktyk”, wskazujących na normy postępowania, których przestrzeganie zapewnić ma poszanowanie godności każdej osoby zaangażowanej w pracę i naukę w IFiS PAN.
Do czołowych dobrych praktyk zaliczyć należałoby więc:
• dbanie o poszanowanie godności drugiej osoby, bez względu na cechy takie jak pozycja zawodowa, stanowisko pracy, doświadczenie, stopień/tytuł naukowy, płeć, wiek, stan materialny, sytuacja rodzinna, wyznanie czy pochodzenie, narodowość, sprawność fizyczna i intelektualna, dieta, a także poglądy polityczne;
• używanie odpowiedniego języka w środowisku pracy. Tu warto wskazać na potrzebę zachowania kultury wypowiedzi odpowiadającej powadze instytucji. Forma wypowiedzi powinna również uwzględniać możliwie najbardziej włączające traktowanie osób o różnej wrażliwości;
• wystrzeganie się zachowań o charakterze dyskryminacyjnym, w tym praktyk powielających stereotypy dotyczące ról społecznych przypisywanych płciom (np. delegowanie zadań według kryteriów płci), komentarzy dotyczących pochodzenia, statusu społecznego czy doświadczenia zawodowego;
• powstrzymywanie się od zachowań i wypowiedzi odnoszących się do seksualności oraz opisujących w sposób pogardliwy lub upokarzający płeć lub inne cechy osób.
Pamiętajmy o tym, że język i praktyki wykluczenia mają różne oblicza i mogą dotyczyć każdego. Wzajemny szacunek zbudowany na chęci dialogu i zrozumienia intencji drugiej osoby pozwala na budowanie komfortowych relacji w środowisku pracy. Jesteśmy środowiskiem wieloetnicznym, wielowyznaniowym, o różnych poglądach politycznych, odmiennej wizji otaczającej nas rzeczywistości.
Niewiedza nie zwalnia nikogo z odpowiedzialności za czyny i słowa. Warto mieć to na uwadze szczególnie w obszarze dyskryminacji. Z tego względu w IFiS PAN przeprowadzane będą regularne szkolenia, które mają uwrażliwić środowisko Instytutu i Szkoły Doktorskiej na doniosłość wskazanej problematyki.
W IFiS PAN stawiamy na wzajemną koleżeńską pomoc, reagujmy więc, gdy widzimy, że któraś z osób może takiej pomocy potrzebować!
- classic-editor-remember:
- block-editor