Chiny – nowe supermocarstwo?

Zapraszamy na seminarium prof. Joany Kurczewskiej w ramach cyklu seminaryjnego IFiS PAN „Lokalne, regionalne, narodowe i ponadnarodowe: cztery spojrzenia na zmianę społeczną i ład społeczny”, które odbędzie się w poniedziałek 27 stycznia w godzinach 15-17.00, w sali 154, w Pałacu  Staszica, Nowy Świat 72.

Prof. dr hab. Bogdan J. Góralczyk (UW) wygłosi referat pt. “Chiny – nowe supermocarstwo?”

Abstrakt: Chińska Republika Ludowa (ChRL) zwana potocznie Chinami lądowymi, kontynentalnymi, ludowymi lub komunistycznymi, jeszcze niedawno zaliczana była do państw Trzeciego Świata, następnie do grona “wschodzących rynków”, potem, już w tym stuleciu, mówiono o niej jako  “mocarstwie regionalnym”, a w kilku ostatnich latach w zasadzie przyjęła się teza, że mamy do czynienia z drugim supermocarstwem, wielką potęgą globalną i ogromnym wyzwaniem dla prymatu USA. Jak to się stało? Jakie były mechanizmy, motory, modele i koncepcje stojące za tą niebywałą dynamiką? – to pierwszy zasób zagadnień, którymi w swojej prezentacji zajmie się Autor. W drugiej części natomiast będzie mowa o ambitnych planach – u siebie w kraju i na arenie międzynarodowej – obecnych władz ChRL pod wodzą Xi Jinpinga (u steru od listopada 2012 r.), wizjach Chińskiego Marzenia, Wielkiego Renesansu chińskiego narodu, dwóch nowych Jedwabnych Szlaków i roli Chin w nowym ładzie globalnym, tak politycznym, jak gospodarczym czy technologicznym. Tu będzie podjęta próba udzielenia odpowiedzi na tytułowe pytanie: Czy Chiny już są, czy dopiero będą wielkim supermocarstwem? Czy to jest możliwe? Jakie są tamtejsze zagrożenia, a  jakie atuty? No i co funkcjonowanie takiego nowego supermocarstwa oznaczałoby dla światowego porządku, w tym dla nas tu w Europie, Unii Europejskiej oraz w naszym regionie i w Polsce (gdzie skierowane są chińskie strategie Jedwabnych Szlaków oraz formuła 17+1).

Bogdan J. Góralczyk jest profesorem i dyrektorem Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Politolog i sinolog, były dyplomata i ambasador we państwach Azji, do której nadal bardzo często jeździ. Dużo publikuje. Ostatni ważny, także dla tej prezentacji, tom to “Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje”, wydany na 40-lecie chińskich reform pod koniec 2018 roku.

Print Friendly, PDF & Email

IFiS PAN

Log In

Create an account
Europejski Sondaż Społeczny | European Social SurveyEuropejski Sondaż Społeczny | European Social Survey