Architektura w świetle potrzeb rozwoju człowieka i społeczności

Zespół Socjologii Polityki, Gospodarki i Edukacji Instytutu Filozofii i Socjologii PAN
zaprasza na seminarium
Edukacja i Społeczeństwo (EiS)
Edukacja dostępna dla wszystkich i włączająca ludzi w różnym wieku jest podstawą rozwoju społecznego i gospodarczego oraz funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa. System edukacji odzwierciedla z jednej strony kondycję państwa, z drugiej przemiany zachodzące w samym społeczeństwie. W kształtowaniu szeroko rozumianego systemu potrzebna jest długofalowa perspektywa, w której edukacja opiera się na uzgodnionych wartościach i uwzględnia zbadane fakty. Potrzebne są zarówno podstawy teoretyczne jak i nowe formy działania, co do których będzie miał szansę zaistnieć choćby minimalny konsens społeczny, niezbędny dla zapewnienia dobrej edukacji.
Cykl seminaryjny Edukacja i społeczeństwo jest przestrzenią debaty teoretyków i praktyków, identyfikujących i nazywających wyzwania stojące przed edukacją i szukających nowych rozwiązań. Na seminariach omawiane są empiryczne i teoretyczne prace traktujące o współczesnych problemach edukacyjnych. Zależy nam na pogłębionej refleksji, prowadzonej z perspektywy różnych dyscyplin naukowych i różnych doświadczeń działań praktycznych. Chcielibyśmy, by na seminarium znalazło się miejsce zarówno dla szczegółowych zagadnień, np. osiągania konkretnych celów edukacyjnych, jak i szerokiego powiązania edukacji z formami działania państwa i przemianami społecznymi.
Najbliższe spotkanie odbędzie się w czwartek, 24 lutego 2022 r. w godz. 14:00-16:00.
Jego tematyka jest kontynuacją poprzednich dwóch spotkań: Architektura w świetle potrzeb rozwoju człowieka i społeczności. Trzecie i podsumowujące tematykę przestrzeni seminarium będzie poświęcone działaniom w otoczeniu szkoły – przestrzennym i zarazem społecznym – a także refleksji nad syntetycznym ujęciem związków między potrzebami współczesnej edukacji i architekturą, także architekturą wnętrz oraz rozwiązaniami urbanistycznymi.
Serdecznie zapraszamy
Michał Federowicz, Artur Pokropek, Michał Sitek
Program seminarium
Michał Federowicz (IFiS PAN) – Powitanie uczestników
Joanna Stefańska, Anna Wieczorek (Think Tank Miasto) i Anna Petroff-Skiba (Przewodnicząca Rady Rodziców) – Przykład działania w otoczeniu szkoły w warszawskiej dzielnicy Wawer.
Norbert Szczepański – Burmistrz Dzielnicy Wawer
Panel dyskusyjny:
Dorota Sibińska – XYstudio. Pracownia Architektoniczna
Anna Karwińska – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Marta Bucholc – Uniwersytet Warszawski
Cezary Szpytma – Politechnika Rzeszowska
Dyskusja
Spotykamy się w trybie zdalnym. W celu otrzymania linku i roboczej wersji tekstu dyskutowanego podczas seminarium prosimy o email na adres: publicrelations@ifispan.edu.pl.
Następne seminarium, w czwartek 28.04.2022, godz. 14:00-16:00, będzie poświęcone zagadnieniu dobrostanu, odniesionemu do kontekstu edukacyjnego.
- classic-editor-remember:
- block-editor