Aranżowanie temporalności. Kulturowe praktyki zarządzania czasem

Wspólnie z Wydawnictwem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN zapraszamy do Księgarni Czarnego w piątek 6 czerwca o godzinie 18:00 na dyskusję wokół książki Celiny Strzeleckiej „Aranżowanie temporalności. Kulturowe praktyki zarządzania czasem”.
Z autorką rozmawiać będą Barbara Godlewska-Bujok i Jakub Gużyński.
Adres: al. Jana Pawła II 45A lok. 56 (wejście od ul. Nowolipki), Warszawa

O KSIĄŻCE:

Dlaczego ciągle brakuje nam czasu? W jaki sposób czas został utowarowiony i stał się rzadkim zasobem w świecie późnego kapitalizmu? Jak z jego niedoborem radzą sobie współcześni pracownicy, zarówno Ci spędzający w osiem godzin dziennie w biurze albo call center, jak i Ci, którzy pracują z domu? Dlaczego doświadczenie czasu jest naznaczone nierównościami społecznym? Jak wyglądają najbardziej rozpowszechnione praktyki zarządzania czasem – kursy, szkolenia i aplikacje – i dlaczego są one kontrproduktywne? Na pytania te odpowiada książka „Aranżowanie temporalności. Kulturowe praktyki zarządzania czasem” autorstwa Celiny Strzeleckiej, przedstawiająca nowatorskie badania prowadzone metodą etnograficzną.

Autorka, krytykując neoliberalne „praktyki siebie” i bałwochwalczy kult efektywności, wskazuje, że przyjęta współcześniej wizja czasu prowadzi do kryzysów, zmian klimatycznych i długu entropijnego, a swoje poszukiwania kieruje ku nowym sposobom myślenia o czasie i ekologii czasu.

Celina STRZELECKA – doktorka nauk humanistycznych, antropolożka, post-doc w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Jej badania sytuują się na przecięciu antropologii społecznej, socjologii krytycznej i socjologii środowiska, science and technology studies oraz futurologii (ukuła dla nich pojęcie „antropologii przewidującej”, czyli anticipatory anthropology). Szczególnie interesuje ją interakcja człowieka ze środowiskiem – zagadnienia produkcji żywności, eksploatacji zasobów naturalnych, krytyka systemów gospodarki odpadami. Otrzymała wyróżnienie w konkursie o Nagrodę im. Aleksandra Matejki za najlepszą rozprawę doktorską z zakresu socjologii pracy (2024).

Barbara GODLEWSKA-BUJOK – doktorka nauk prawnych i adiunktka w Katedrze Prawnych Problemów Administracji i Zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Wiceprzewodnicząca Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP. Jej zainteresowania badawcze obejmują tworzenie prawa pracy i jego aksjologię, prawo pracy w działaniu, prawo socjalne oraz problematykę wykonywania pracy przez kobiety. Jest autorką lub współautorką licznych publikacji z zakresu prawa pracy i prawa spółdzielczego, w tym książki „Skuteczność prawa zatrudnienia”.

Jakub GUŻYŃSKI – doktor filozofii. Adiunkt w Katedrze Filozofii i Metodologii Nauk na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Zajmuje się zagadnieniami z zakresu filozofii politycznej, antropologii oraz ekonomii ekologicznej. Tłumaczył m.in. teksty N. Oreskes, B. Latoura i N. Srniceka. Niedawno opublikował książkę „W stronę postliberalizmu: Filozofia społeczna i polityczna Johna Milbanka” (2023).

Książka do kupienia w wydawnictwie IFiS PAN

Print Friendly, PDF & Email
classic-editor-remember:
block-editor

IFiS PAN

Log In

Create an account
Europejski Sondaż Społeczny | European Social SurveyEuropejski Sondaż Społeczny | European Social Survey