Konferencja “Automating Welfare: Policy Implications of AI in the Digital Welfare States”

Zapraszamy badaczy, praktyków i wszystkich zainteresowanych tematyką datafikacji i automatyzacji polityk publicznych do udziału w konferencji “Automating Welfare Policy Implications of AI in the Digital Welfare States”. Konferencja organizowana jest przez Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk (IFiS PAN) oraz Uniwersytet w Södertörn w ramach projektu AUTO-WELF.
Konferencja odbędzie się w siedzibie Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (Pałac Staszica, Nowy Świat 72) w dniu 10.04.2025. Termin rejestracji (formularz) mija 28 marca 2025 roku. Zachęcamy do wcześniejszej rejestracji ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Konferencja odbywa się w języku angielskim. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Konferencja ma dwa główne cele. Po pierwsze, przedstawienie wyników badań projektu AUTO-WELF. Po drugie, opracowanie spójnych strategii komunikowania wyników badań i implikacji istotnych dla polityki. Konferencja zgromadzi naukowców, aktywistów i praktyków polityki publicznej z różnych instytucji europejskich, w tym DataEthics, AlgorithmWatch i Fundacji Panoptykon.
Program konferencji łączy wystąpienia publiczne i panele konferencyjne. Ze swoimi wykładami wystąpią prof. Joanna Redden z Uniwersytetu Zachodniego Ontario w Kanadzie oraz dr Gry Hasselbalch z organizacji DataEthics.
Projekt AUTO-WELF bada coraz powszechniej stosowane zautomatyzowane systemy podejmowania decyzji w ramach polityk społecznych i miejskich w Europie. To pierwszy projekt analizujący automatyzację w sposobie realizacji polityk publicznych w różnych krajach europejskich: Austrii, Niemczech, Włoszech, Portugalii, Estonii, Polsce, Danii i Szwecji. Infrastruktury oparte na danych stosowane w administracji publicznej zmieniają nie tylko sposób świadczenia usług publicznych czy wypłaty świadczeń, ale również przekształcają relację między państwem a obywatel(k)ami oraz skłaniają do stawiania pytań o sprawczość ludzi w relacji ze złożonymi systemami społeczno-technicznymi, odpowiedzialność, uprzedzenia i nierówności i inne kwestie etyczne.
Komitet organizacyjny:
- Karolina Sztandar-Sztanderska (IFiS PAN)
- Anne Kaun (Uniwersytet w Södertörn, Szwecja)
- Stine Lomborg (Uniwersytet w Kopenhadze, Dania)
- Sebastian Sosnowski (IFiS PAN)
- Monika Berdys (Uniwersytet Warszawski, IFiS PAN)
- classic-editor-remember:
- block-editor